Yükleniyor...

Kofçaz 101 Ada 686 Parsel Korugan 1-2

Kocayazı, Kofçaz
ENV. NO: 39-04-1000/1
Genel Bilgiler
Yapı Adı Kofçaz 101 Ada 686 Parsel Korugan 1-2
Envanter No 39-04-1000/1
Yapı Türü Korugan
Yapım Tarihi
Yaptıran
Yapan
Vakfiye
Kitabe
Mimari Çağı Erken Cumhuriyet
Genel Tanım Kareye yakın dikdörtgen planlı güneydoğu cephe köşelerinde girişleri bulunup, yol bitişiğindeki koruganın güneybatı, batı ve kuzey noktalarında makinalı tüfek ile siper almaya uygun tasarlanmış mazgal tipi pencereleri bulunmakta iken bitişiğindeki diğer koruganın doğu ve kuzey noktalarının sağır olduğu görülmüştür.
Konum
İlçe Kofçaz
Mahalle Köy Kocayazı
Belde
Mevki
Sokak
Ada 101
Pafta
Parsel 686
Yüzölçümü
Nitelik
Harita No
Yapı Özellikleri
Kat Adedi Yarıbodrum
Malzeme Betonarme -çelik
Yapım Tekniği Kargir
Elektrik Yok
Isıtma Yok
Kanalizasyon Yok
Ayrıntılı Tanım Korugan yapısı bir askeri savunma tahkimat yapısı olarak betonarme-çelik malzemeden korunaklı kare planlı olarak inşa edilmiştir. II. Dünya savaşı öncesinde Balkanlar üzerinden gelebilecek Alman saldırısına karşı 1937 sonrasında Trakya Bölgesinin özellikle Kırklareli hattında inşa edilmiş askeri savuma yapılarıdır. Çakmak Hattı olarak ta bilinen yapılar iki kademeli olarak düşünülmüş olup Kırklareli, Gelibolu ve Çatalca önlerinde inşa edilmiştir. Balkan ve I. Dünya Savaşı yıllarında inşa edilen Tabya yapılarının benzeri olan koruganlar modern savaşlarda yaygın olarak kullanılan betondan yapılmış mevzilerden oluşan tahkimat yapılarıdır. Makinalı tüfek ile atış yapabilmek için yükseltilmiş bir hem görüş alanının arttırılması hem de küçük çaplı silahlar ve el bombasına karşı korunaklı tahkimattır. Betondan yapılan mevzilerin yerleri önceden dikkatle belirlenmiştir. İlk örneklerinin Hunderburg Hattında kullanıldığı düşünülmektedir. Koruganlar yerlerinin gizlenmesi ve sürpriz etkisi yaratmak için kamufle edilirler. Bir mevzinin parçası veya birbirlerini koruyan bir tahkimat sisteminin parçası olabilirler. Ayrıca stratejik olarak önemli önemli köprü vb. yapıları korumak amacıyla da inşa edilebilirler. Özellikle Maginot Hattı tahkimatında koruganlar yoğun olarak kullanılmışlardır. Yunanistan'ın mihver işgaline uğramasıyla işlevsiz kalmış bundan sonra batının daha geri ve dar bir alana çekilmesi gerçekleşmiştir.
Bugünkü Durumu
Koruma Durumu Fena
Taşıyıcı Durumu Orta
Dış Yapı Orta
Üst Yapı Orta
İç Yapı Orta
Süsleme Yok
Rutubet İzi Var
Özgün Kullanım Korugan
Bugünkü Kullanım Kullanılmıyor
Önerilen Kullanım
Sahibi Maliye Hazinesi
Koruma Derecesi
Anıtsal 2
Çevresel 0
Aykırı 0
Sorumlu Kuruluş Maliye Hazinesi
Yapılan Onarımlar
Gözlemler Güneydoğu yönden giriş kapıları bulunup içeri girildiğinde yapılardan yol bitişiğindeki koruganın sadece doğu cephesinin bitişiğindeki diğer koruganın ise doğu ve kuzey cephelerinin sağır olduğu görülmüştür. Bugün itibariyle işlevsiz olan yapılar kullanılmamaktadır.
Ekler
Fotoğraf Var
Rölöve Projesi
Rapor Var
Restorasyon
Harita Var
Kroki Var
Kitabe Sayısı
Vakfiye Sayısı 0
Diğer
Kontrol Eden
Kurul Onayı No 16.04.2019-5890
Kurul Açıklama
Revizyon
Kurul Kararları
Yayın Dizini
Hazırlayanlar
Bu web sitesi Trakya Kalkınma Ajansının TR/21/13/SOS/O008 no'lu proje desteğiyle hazırlanmıştır.