Yükleniyor...

Askere Uğurlama Geleneği

İlimizde yapılan askere uğurlama törenleri oldukça hareketli geçmektedir. Askere gidecek gençler 15-20 gün önceden akraba ziyaretlerine giderler. Akrabaları, kendilerini ziyarete gelen gençlere çeşit çeşit yemek ikramı yaparlar. Bu ziyaretler 15-20 gün boyunca değişik akrabalarında ve arkadaşlarında olmak üzere devam eder. (Demirköy İlçesi Limanköy).

Bu günlerde askere gidecek gençlerin boynuna kırmızı oyalı tülbent bağlanır. Askere gidecek gençler toplu olarak birisinin elinde Türk bayrağı olduğu halde ev ev dolaşırlar ve hangi haneye gidilirse o hane tarafından yardım olsun diye gençlere para verilir.(Babaeski İlçesi Karahalil Kasabası). Askere gitmeye 1 gün kala topluca asker düğünü yapılır. Düğün masraflarını asker aileleri ortak karşılar.(Babaeski Merkezi, Çiğdemli, Katranca köyleri). Askerin silahın tetiğini tutacağı parmağına kına yakılır ve o gece davul-zurna eşliğinde tüm köy gençleri kızlı erkekli oynarlar.(Babaeski İlçesi’ne bağlı Çiğdemli, Katranca köyleri).

Ertesi gün askere gidecek gençler evden çıkarken anasının, babasının, kardeşlerinin ellerini öper, Allahaısmarladık der. Bu esnada bazı köylerde (Babaeski İlçesi Ertuğrul Köyü) asker adayının başının üstünde tuz ve un çevrilir. Bunlar dul bir kadına verilir. Bu Türk inancında “Başının gözünün sadakası olsun, başına kaza bela gelmesin” dileğiyle yapılan bir gelenektir. Evden çıkarken askerlik günlerinin su gibi geçmesi dileğiyle asker adayının arkasından su dökülür.(Demirköy İlçesi Beğendik Köyü).

Askere gidecek genç ailesi tarafından hazırlanmış ve içinde iç çamaşırı, pudrası, kremi, tırnak çakısı, iğne ipliği, traş malzemeleri, diş fırçası ve diş macunu gibi askerde ihtiyaç duyabileceği malzemelerin bulunduğu asker torbasını/çantasını eline aldıktan sonra nişanlı ise nişanlısıyla ve nişanlısının ailesiyle vedalaşmak için nişanlısının evine, nişanlı değilse köy meydanına gider. Köy meydanında gençleri uğurlayacak köyün insanları toplanmıştır. Askere gidecek gençler bu meydana gelir ve tek tek büyüklerin ellerinden küçüklerin gözlerinden öperek vedalaşırlar. Bu esnada köy halkı tarafından askere gidecek gençlerin ellerine para sıkıştırılır.( Babaeski İlçesi Karahalil Kasabası, Demirköy İlçesi Limanköy).

Genellikle asker ailelerince ortaklaşa veya isteyen asker ailelerince ayrı ayrı kurban kesilip, dua edilerek askerler uğurlanır. Bu uğurlamalarda davul-zurna çaldırıldığı da olur.(Demirköy İlçesi Hamdibey ve Balaban köyleri). Bu sırada bazı erkekler kadın kılığına girip oyun da oynamaktadırlar.(Babaeski İlçesi Nadırlı Köyü).

Çocukları askere giden ailelere komşuları tarafından “Allah Kavuştursun” a gidilir. (Babaeski İlçesi Yeniköy). Bazı asker aileleri tarafından asker çocuklarının sağ-sağlim köylerine dönmeleri için adak adanır. Asker askerliğini bitirip de köyüne döndüğünde mevlit yapılır, adadığı kurban kesilir.

Asker askerliğini bitirip de köyüne döndüğünü ailesine müjdeleyene ailesi tarafından hediye verilir.(Kırklareli Merkez İlçe Karahamza Köyü). Askerden gelen asker mektuplarını da ailesine müjdeleyen kişi asker ailesinden müjde hediyesi alır.(Kırklareli Merkez İlçe Karakoç Köyü). Asker, askerliğini bitirip de köyüne döndüğünde, köylüleri asker ailesine gözü aydına giderler.(Babaeski İlçesi Yeniköy).

Telefonun yaygın olmadığı 1970-80’li yıllara kadar, askerden mektup aracılığıyla haber alınmaktaydı. Bu asker mektupları ailesi ve nişanlı ise nişanlısı tarafından evin en iyi ve güvenilir bir köşesinde saklanmaktaydı.

Her hangi bir nedenle askere gidemeyen genç, bundan büyük üzüntü duymakta, askere gidenlere imrenerek bakmaktadır.

Askerliğin evlenme yaşı olarak ta bir dönüm noktası olduğu kabul edilmektedir. Askerliğini yapmayan gence, kız ana-babası kızını vermemeye özen gösterir. Askerlik bitince düşünürüz diye kız isteme taleplerini kibarca geri çevirmektedir. Kız babası, kızını isteyen genç askerliğini yapmamış ise;

Askerliğini yapsın da biraz aklı başına gelsin, burnu sürtülsün gibi düşünmektedir. Askerlik bitince, kız da oğlanı isterse evlenmelerine izin verilmektedir.

Askerliğin çocukluktan adamlığa geçiş dönemi olduğu kabul edilmektedir.

Bu web sitesi Trakya Kalkınma Ajansının TR/21/13/SOS/O008 no'lu proje desteğiyle hazırlanmıştır.