Yükleniyor...

Çanakkale Şehitleri Abidesi

Durak, Lüleburgaz
ENV. NO: 39-05-919
Genel Bilgiler
Yapı Adı Çanakkale Şehitleri Abidesi
Envanter No 39-05-919
Yapı Türü Abide
Yapım Tarihi 1916
Yaptıran
Yapan
Vakfiye
Kitabe 1969
Mimari Çağı Geç Osmanlı
Genel Tanım
Konum
İlçe Lüleburgaz
Mahalle Köy Durak
Belde
Mevki
Sokak
Ada 133
Pafta
Parsel 2
Yüzölçümü
Nitelik
Harita No
Yapı Özellikleri
Kat Adedi
Malzeme Kesme Taş
Yapım Tekniği Yontma
Elektrik Var
Isıtma Var
Kanalizasyon Var
Ayrıntılı Tanım Lüleburgaz İstasyon Sahasının kuzeyinde, İstasyon Caddesi üzerinde, Yeşil Alanın içerisinde yer almaktadır. Anıt kare taban üzerine 3 parça bloktan oluşmaktadır. 1. kare formlu kaide taban altlığı ile yuvarlak satıh ile birleşmektedir. Kaidenin güney cephesinde yer alan kitabesinde; "Bu anıt 1916 yılında Çanakkale Savaşı'ndan dönen kahraman Türk Birlikleri tarafından yapılmıştır.1921 yılında hain Yunanlılar tarafından kitabesi ve arması tahrip edilmiştir. Temmuz 1969 tarihinde 63. Tümen Komutanı Tümgeneral Hilmi Arman tarafından yeniden onartılmıştır." ifadeleri yer alır. Diğer cephelerinde de şehitlere atfen ifadeler yazılıdır. Kaide üstte dışa taşkın iki sıralı silmeli kuşak ile sonlanmakta olup, 2. blok yükselmektedir.2. blok uzunlamasına dikdörtgen formlu olup, tepeye doğru hafifçe daralmaktadır. Bloğun güney cephesinde tahrip edilmiş armanın izleri görülmekte olup, armanın alt kısmında denizci çapası formu üstte ise süslemeli işlemeli Osmanlı Arması vardır. Armalı blok ile 3. top mermisinin formunda silindirik tepesi oval blok üç dışa taşkın silme kuşağıyla ayrılmıştır. Anıtın sonlandığı 3. bloğun güney cephesinde Gelibolu silüeti dikkat çekmektedir. Top mermisi formunda, silindirik ve tepesi oval bu kaide ile tarihe ve zafere atıfta bulunulmuştur.Abidenin güneybatı cephesinin her iki yanında metalden meşale-ateş için birer tek ayaklı oval kaplar bulunur.
Bugünkü Durumu
Koruma Durumu Orta
Taşıyıcı Durumu İyi
Dış Yapı Orta
Üst Yapı İyi
İç Yapı İyi
Süsleme Fena
Rutubet İzi Var
Özgün Kullanım Abide
Bugünkü Kullanım Abide
Önerilen Kullanım Abide
Sahibi
Koruma Derecesi
Anıtsal 0
Çevresel 0
Aykırı 0
Sorumlu Kuruluş Mülk Sahibi
Yapılan Onarımlar 1921 yılında Yunan işgali sırasında arması ve orjinal kitabesi tahrip edilen anıt Temmuz 1969 tarihinde 63. Tümen Komutanı Tümgeneral Hilmi Arman tarafından yeniden onartılmıştır.
Gözlemler 1921 yılında Yunan işgali sırasında arması ve orjinal kitabesi tahrip edilen abide 1969 yılında onarılmış olup, bugün itibariyle özgün tasarımını korumaktadır. Arması ve kitabesi yerinde değildir.
Ekler
Fotoğraf
Rölöve Projesi
Rapor
Restorasyon
Harita
Kroki
Kitabe Sayısı
Vakfiye Sayısı 0
Diğer
Kontrol Eden
Kurul Onayı No 31/05/2016-3273
Kurul Açıklama
Revizyon
Kurul Kararları
Yayın Dizini
Hazırlayanlar
Bu web sitesi Trakya Kalkınma Ajansının TR/21/13/SOS/O008 no'lu proje desteğiyle hazırlanmıştır.