Yükleniyor...

Kırklareli, Merkez 417 Ada 15 Parsel Korugan

, Merkez
ENV. NO: 39-01-963
Genel Bilgiler
Yapı Adı Kırklareli, Merkez 417 Ada 15 Parsel Korugan
Envanter No 39-01-963
Yapı Türü Korugan
Yapım Tarihi
Yaptıran
Yapan
Vakfiye
Kitabe
Mimari Çağı Cumhuriyet
Genel Tanım Korugan yapısı, bir askeri tahkimat yapısı olarak betonarme-çelik malzemeden korunaklı olarak inşa edilmiştir. Hafif eğimli kayalık bir araziye uygun, doğal kamuflaj özelliğine sahip yapıda olup, güneybatısında küçük bir kapı girişi, batısında ise biri büyük biri küçük mazgal tipi iki adet penceresi vardır. Güneybatı köşesinde betonarme örgüsü küçük mazgal penceresine doğru ovalleştirilmiştir.
Konum
İlçe Merkez
Mahalle Köy
Belde Merkez
Mevki
Sokak
Ada 417
Pafta
Parsel 15
Yüzölçümü
Nitelik
Harita No
Yapı Özellikleri
Kat Adedi bodrum+zemin
Malzeme Taş+tuğla+ahşap
Yapım Tekniği Kargir
Elektrik Yok
Isıtma Yok
Kanalizasyon Yok
Ayrıntılı Tanım II. Dünya Savaşı öncesinde Balkanlardan gelebilecek Alman saldırısına karşı 1937 sonrasında Trakya bölgesinin özellikle Kırklareli hattında inşa edilmiş askeri savunma yapılarıdır. Çakmak Hattı olarak ta biline yapılar iki kademeli olarak düşünülmüş olup, Kırklareli ve Çatalca önlerinde inşa edilmiştir. Balkan ve I.Dünya Savaşı yıllarında inşa edilen tabya yapılarının benzeri olan koruganlar modern savaşlarda yaygın olarak kullanılan betondan yapılan mevzilerden oluşan tahkimat çeşididir. Makineli tüfek atışı yapabilmek için yükseltilmiş bir mevzinin hem görüş alanının arttırılması hem de küçük çaplı silahlar ve el bombalarına karşı korunmasını sağlayan tahkimattır. Betondan imal edilen koruganların mevzilendikleri yer önceden hazırlanmış ve dikkatle belirlenmiştir. İlk örneklerinin Hindenburg Hattında kullanıldığı düşünülmektedir. Koruganlar, yerlerini gizlemek ve sürpriz etkisi yaratmak adına kamufle edilir. Bir mevzinin parçası veya birbirlerini koruyan bir tahkimat sisteminin parçası olabilirler. Ayrıca stratejik olarak önemli köprü vs. gibi yapıları korumak amacıyla da inşa edilebilirler. Özellikle Maginot Hattı tahkimatında koruganlar yaygın olarak kullanılmıştır. Yunanistan'ın mihver işgaline uğramasıyla işlevsiz kalmış, bundan sonra hattın daha geri ve dar bir alana çekilmesi gerçekleşmiştir.
Korugan yapısı, bir askeri tahkimat yapısı olarak betonarme-çelik malzemeden korunaklı olarak inşa edilmiştir. Hafif eğimli kayalık bir araziye uygun, doğal kamuflaj özelliğine sahip yapıda olup, güneybatısında küçük bir kapı girişi, batısında ise biri büyük biri küçük mazgal tipi iki adet penceresi vardır. Güneybatı köşesinde betonarme örgüsü küçük mazgal penceresine doğru ovalleştirilmiştir.
Bugünkü Durumu
Koruma Durumu Orta
Taşıyıcı Durumu Orta
Dış Yapı Orta
Üst Yapı Orta
İç Yapı Orta
Süsleme Yok
Rutubet İzi Var
Özgün Kullanım Korugan
Bugünkü Kullanım Kullanılmıyor
Önerilen Kullanım
Sahibi Şahıs
Koruma Derecesi
Anıtsal 2
Çevresel 0
Aykırı 0
Sorumlu Kuruluş Mülk Sahibi
Yapılan Onarımlar
Gözlemler Bugün itibariyle işlevsiz olan yapı, kullanılmamaktadır.
Ekler
Fotoğraf X
Rölöve Projesi
Rapor X
Restorasyon
Harita X
Kroki X
Kitabe Sayısı
Vakfiye Sayısı 0
Diğer
Kontrol Eden
Kurul Onayı No
Kurul Açıklama
Revizyon
Kurul Kararları 22/01/2018-4776
Yayın Dizini
Hazırlayanlar
Bu web sitesi Trakya Kalkınma Ajansının TR/21/13/SOS/O008 no'lu proje desteğiyle hazırlanmıştır.