Yükleniyor...

İslambeyli Domuzdere (kuyudere) Tümülüsü

İslambeyli Köyü, Pınarhisar
ENV. NO: 39-07-384
Genel Bilgiler
Yapı Adı İslambeyli Domuzdere (kuyudere) Tümülüsü
Envanter No 39-07-384
Yapı Türü Tümülüs
Dönemi Erken Demir Çağı-m.s. 3.yy.
Genel Tanım Tümülüsler yığma tepeler şeklinde oluşturulmuş anıt mezar tepeleridir. Türkiye'deki Tümülüs tipi gömünün en yaygın olduğu yerlerden birisi Trakya'dır. En çok bilinen biçim, konik olmak üzere, küre, yarım küre, biçimsiz tümsekler gibi çeşitli tipleri bulunmaktadır. Tümülüsler mezar tipine göre; platformlular, çukurlular, mezar odalılar, lahitliler ve basit mezar olmak üzere beş ayrı grupta incelenebilir. Nadiren tek, çoğunlukla gruplar halinde bulunurlar.
Konum
İlçe Pınarhisar
Mahalle Köy İslambeyli Köyü
Belde
Mevki Kuyudere
Sokak
Ada
Pafta
Parsel 1351
Yüzölçümü 7300
Nitelik Tarla
Harita No
Bugünkü Durumu
Sit Potansiyeli 1. Derece Arkeolojik Sit
Koruma Derecesi 1. Derece Arkeolojik Sit
Şimdiki Tehlikeler Kreps duvarı (alt sıra taşları) açıkta bırakıldığından bozulma olabilir.
Şimdiki Durumu Köyün 2,2 km güneyinde, Pınarhisar İlçesi Poyralı-İslambey istikametinde yolun solunda Kuyudere mevkiinde yamaçta yer alan tümülüs M.Ö. II-III. yüzyıla tarihlendirilmesi gerektiği kuvvetle muhtemeldir. Sadece beş parça desenli (kabartma tasvirli) yapı taşı tespit edilen mezar odası tamamen tahrip edilmiştir. Hatta mezar odasını oluşturan düzgün yapılı kesme taşlardan bir kısmı İslambey köyünde bir evin duvarında da kullanılmıştır. Ancak halen tümülüste mevcut olan geniş açı ters /\ şeklindeki koruma duvarının temeli (alt sıra taşları) kazı sonucu açığa çıkarılmıştır. Tümülüs toprağı içerisinde bol miktarda çeşitli dönemlere ait keramik parçaları da ele geçmiştir. Yalnızca I. sıra (kreps) duvarı alt sıra taşları mevcuttur.
Önerilen Koruma "1. Derece Arkeolojik Sit Alanı" olarak tescil edilmiş olup, bölgedeki güvenlik birimlerince kontrollerinin yapılarak kaçak kazı ve tahribatların engellenmesi.
Gözlemler Günümüzde tümülüs tamamen tahrip edilmiş olup, üzerinden ve çevresinde oldukça büyük kaçak kazı çukurları bulunmaktadır.
Ekler
Fotoğraf Var
Rapor
Harita Var
Kroki Var
Diğer
Kontrol Eden
Kurul Onayı No 11.03.1993 tarih ve 1357 sayılı karar
Kurul Açıklama
Revizyon
Kurul Kararları 16/12/2015 tarih ve 2836 sayılı karar
Yayın Dizini
Hazırlayanlar
Bu web sitesi Trakya Kalkınma Ajansının TR/21/13/SOS/O008 no'lu proje desteğiyle hazırlanmıştır.