Türkiye'nin Değerleri Koruma Altında...

Kofçaz 101 Ada 686 Parsel Korugan 1-2

ENVANTER FİŞİ
GENEL BİLGİLER
Yapı Adı
Kofçaz 101 Ada 686 Parsel Korugan 1-2
Envanter No
39-04-1000/1
Yapı Türü
Korugan
Yapım Tarihi
Yaptıran
Yapan
Vakfiye
Kitabe
Mimari Çağı
Erken Cumhuriyet
Genel Tanım
Kareye yakın dikdörtgen planlı güneydoğu cephe köşelerinde girişleri bulunup, yol bitişiğindeki koruganın güneybatı, batı ve kuzey noktalarında makinalı tüfek ile siper almaya uygun tasarlanmış mazgal tipi pencereleri bulunmakta iken bitişiğindeki diğer koruganın doğu ve kuzey noktalarının sağır olduğu görülmüştür.
KONUM
İlçe
Kofçaz
Mahalle Köy
Kocayazı
Belde
Mevki
Sokak
Ada
101
Pafta
Parsel
686
Yüzölçümü
Nitelik
Harita No
YAPI ÖZELLİKLERİ
Kat Adedi
Yarıbodrum
Malzeme
Betonarme -çelik
Yapım Tekniği
kargir
Elektrik
Yok
Isıtma
Yok
Kanalizasyon
Yok
Ayrıntılı Tanım
Korugan yapısı bir askeri savunma tahkimat yapısı olarak betonarme-çelik malzemeden korunaklı kare planlı olarak inşa edilmiştir. II. Dünya savaşı öncesinde Balkanlar üzerinden gelebilecek Alman saldırısına karşı 1937 sonrasında Trakya Bölgesinin özellikle Kırklareli hattında inşa edilmiş askeri savuma yapılarıdır. Çakmak Hattı olarak ta bilinen yapılar iki kademeli olarak düşünülmüş olup Kırklareli, Gelibolu ve Çatalca önlerinde inşa edilmiştir. Balkan ve I. Dünya Savaşı yıllarında inşa edilen Tabya yapılarının benzeri olan koruganlar modern savaşlarda yaygın olarak kullanılan betondan yapılmış mevzilerden oluşan tahkimat yapılarıdır. Makinalı tüfek ile atış yapabilmek için yükseltilmiş bir hem görüş alanının arttırılması hem de küçük çaplı silahlar ve el bombasına karşı korunaklı tahkimattır. Betondan yapılan mevzilerin yerleri önceden dikkatle belirlenmiştir. İlk örneklerinin Hunderburg Hattında kullanıldığı düşünülmektedir. Koruganlar yerlerinin gizlenmesi ve sürpriz etkisi yaratmak için kamufle edilirler. Bir mevzinin parçası veya birbirlerini koruyan bir tahkimat sisteminin parçası olabilirler. Ayrıca stratejik olarak önemli önemli köprü vb. yapıları korumak amacıyla da inşa edilebilirler. Özellikle Maginot Hattı tahkimatında koruganlar yoğun olarak kullanılmışlardır. Yunanistan'ın mihver işgaline uğramasıyla işlevsiz kalmış bundan sonra batının daha geri ve dar bir alana çekilmesi gerçekleşmiştir.
BUGÜNKÜ DURUMU
Koruma Durumu
FENA
Taşıyıcı Durumu
ORTA
Dış Yapı
ORTA
Üst Yapı
ORTA
İç Yapı
ORTA
Süsleme
YOK
Rutubet
İZİ VAR
Özgün Kullanım
korugan
Bugünkü Kullanım
kullanılmıyor
Önerilen Kullanım
Sahibi
Maliye Hazinesi
Koruma Derecesi
Anıtsal
2
Çevresel
0
Aykırı
0
Sorumlu Kuruluş
Maliye Hazinesi
Yapılan Onarımlar
Gözlemler
Güneydoğu yönden giriş kapıları bulunup içeri girildiğinde yapılardan yol bitişiğindeki koruganın sadece doğu cephesinin bitişiğindeki diğer koruganın ise doğu ve kuzey cephelerinin sağır olduğu görülmüştür. Bugün itibariyle işlevsiz olan yapılar kullanılmamaktadır.
EKLER
Fotoğraf
var
Rölöve Projesi
Rapor
var
Restorasyon
Harita
var
Kroki
var
Kitabe Sayısı
Vakfiye Sayısı
0
DİĞER
Kontrol Eden
Kurul Onayı No
16.04.2019-5890
Kurul Açıklama
Revizyon
Kurul Kararları
Yayın Dizini
Hazırlayanlar