Türkiye'nin Değerleri Koruma Altında...

Babaeski 200 ada 120 parselde Korugan

ENVANTER FİŞİ
GENEL BİLGİLER
Yapı Adı
Babaeski 200 ada 120 parselde Korugan
Envanter No
39-02-964
Yapı Türü
Korugan
Yapım Tarihi
Yaptıran
Yapan
Vakfiye
Kitabe
Mimari Çağı
Erken Cumhuriyet
Genel Tanım
Korugan yapısı, bir askeri tahkimat yapısı olarak betonarme-çelik malzemeden korunaklı ve kare planlı olarak inşa edilmiştir. Hafif eğimli arazide inşa edilmiş olup, kuzeydoğu (arka) cepheden yanları korunaklı olan giriş kapısına sahiptir. Mevzilenme (ön) cephesi güneybatı istikametinde Babaeski şehir merkezine bakmaktadır.
KONUM
İlçe
Babaeski
Mahalle Köy
Hacı Hasan Mahallesi
Belde
Mevki
Hacı Hasan Mahallesi
Sokak
Ada
200
Pafta
Parsel
120
Yüzölçümü
Nitelik
Harita No
YAPI ÖZELLİKLERİ
Kat Adedi
Yarıbodrum
Malzeme
Baetonarme-Çelik
Yapım Tekniği
Kargir
Elektrik
Yok
Isıtma
Yok
Kanalizasyon
Yok
Ayrıntılı Tanım
II. Dünya Savaşı öncesinde Balkanlardan gelebilecek Alman saldırısına karşı 1937 sonrasında Trakya bölgesinin özellikle Kırklareli hattında inşa edilmiş askeri savunma yapılarıdır. Çakmak Hattı olarak ta biline yapılar iki kademeli olarak düşünülmüş olup, Kırklareli ve Çatalca önlerinde inşa edilmiştir. Balkan ve I.Dünya Savaşı yıllarında inşa edilen tabya yapılarının benzeri olan koruganlar modern savaşlarda yaygın olarak kullanılan betondan yapılan mevzilerden oluşan tahkimat çeşididir. Makineli tüfek atışı yapabilmek için yükseltilmiş bir mevzinin hem görüş alanının arttırılması hem de küçük çaplı silahlar ve el bombalarına karşı korunmasını sağlayan tahkimattır. Betondan imal edilen koruganların mevzilendikleri yer önceden hazırlanmış ve dikkatle belirlenmiştir. İlk örneklerinin Hindenburg Hattında kullanıldığı düşünülmektedir. Koruganlar, yerlerini gizlemek ve sürpriz etkisi yaratmak adına kamufle edilir. Bir mevzinin parçası veya birbirlerini koruyan bir tahkimat sisteminin parçası olabilirler. Ayrıca stratejik olarak önemli köprü vs. gibi yapıları korumak amacıyla da inşa edilebilirler. Özellikle Maginot Hattı tahkimatında koruganlar yaygın olarak kullanılmıştır. Yunanistan'ın mihver işgaline uğramasıyla işlevsiz kalmış, bundan sonra hattın daha geri ve dar bir alana çekilmesi gerçekleşmiştir.
Korugan yapısı, bir askeri tahkimat yapısı olarak betonarme-çelik malzemeden korunaklı ve kare planlı olarak inşa edilmiştir. Hafif eğimli arazide inşa edilmiş olup, kuzeydoğu (arka) cepheden yanları korunaklı olan giriş kapısına sahiptir. Mevzilenme (ön) cephesi güneybatı istikametinde Babaeski şehir merkezine bakmaktadır. Mevzilenme (günaybatı)cephesi, mevzilenme açısını yanlardan gelecek atış tehlikesine karşı koruyacak şekilde yanlarda korunaklara sahiptir. Makineli tüfek ile siper almaya uygun olarak tasarlanmış mazgal penceresi, dıştan içe doğru beş kademeli yapıya sahiptir. Kademeli mazgal penceresinin üzerinde kalın ve belirgin silme beton silme alınlık bulunur. Kare planlı koruganın tepe noktasına doğru köşelerde ovalleşme vardır. Giriş kapısından sola koridor şeklinde devam edilerek yapının içine girilmekte olup, balçık ve su dolu olması nedeniyle içine girilememiştir. Yapının kuzeybatı ve güneydoğu cepheleri sağırdır. Bugün itibariyle işlevsiz olan yapı kullanılmamaktadır.
BUGÜNKÜ DURUMU
Koruma Durumu
ORTA
Taşıyıcı Durumu
ORTA
Dış Yapı
İYİ
Üst Yapı
ORTA
İç Yapı
ORTA
Süsleme
YOK
Rutubet
İZİ VAR
Özgün Kullanım
Korugan
Bugünkü Kullanım
kullanılmıyor
Önerilen Kullanım
Sahibi
Şahıs
Koruma Derecesi
Anıtsal
2
Çevresel
0
Aykırı
0
Sorumlu Kuruluş
Mülk Sahibi
Yapılan Onarımlar
Gözlemler
Giriş kapısından sola koridor şeklinde devam edilerek yapının içine girilmekte olup, balçık ve su dolu olması nedeniyle içine girilememiştir. Yapının kuzeybatı ve güneydoğu cepheleri sağırdır. Bugün itibariyle işlevsiz olan yapı kullanılmamaktadır.
EKLER
Fotoğraf
X
Rölöve Projesi
Rapor
X
Restorasyon
Harita
X
Kroki
X
Kitabe Sayısı
Vakfiye Sayısı
0
DİĞER
Kontrol Eden
Kurul Onayı No
Kurul Açıklama
Revizyon
Kurul Kararları
22/01/2018-4780
Yayın Dizini
Hazırlayanlar