Türkiye'nin Değerleri Koruma Altında...

Kapan Camii

ENVANTER FİŞİ
GENEL BİLGİLER
Yapı Adı
Kapan Camii
Envanter No
39-01-808
Yapı Türü
Dini
Yapım Tarihi
Miladi 1640 (Hicri 1050)
Yaptıran
Karaca İbrahim Bey
Yapan
Vakfiye
Kitabe
Mevcut
Mimari Çağı
Osmanlı
Genel Tanım
Kare planlı cami, ibadete açıktır. Yanındaki eski müftülük binası sonradan ilave edilmiştir. Duvarların dış yüzü düzgün yonu köfeki kaplama ve taş dizileri arası tuğla hatıllıdır. Çatısı dört mahyalı olup, ahşap üzerine marsilya kiremit kaplıdır. Minaresi muntazam kesme taş örgülü, tek şerefeli ve külah kesme taşlıdır.
KONUM
İlçe
Merkez
Mahalle Köy
Kocahıdır Mahallesi
Belde
Mevki
Sokak
Kurtuluş Caddesi
Ada
23
Pafta
59
Parsel
2
Yüzölçümü
Nitelik
Harita No
YAPI ÖZELLİKLERİ
Kat Adedi
Malzeme
Taş, tuğla
Yapım Tekniği
Yığma
Elektrik
Var
Isıtma
Var
Kanalizasyon
Var
Ayrıntılı Tanım
Kırklareli merkezinde Belediye binasının yanında bulunmaktadır. 1640 (H.1050) yılında Karaca İbrahim Bey tarafından yaptırılmış olup, Karaca İbrahim Bey Vakfına aittir. Diğer adı Karaca İbrahim Bey Camii olan yapı, halen ibadete açıktır. Bina esasen kare planlı olup, eski Müftülük binası sonradan ilave edilmiştir. 900 m² arsa üzerinde 256 m² iç mekana sahiptir. Aynı anda 300 kişinin ibadet edebileceği kapasitededir. Duvarların dış yüzü düzgün yonu küfeki kaplama ve taş dizileri arası tuğla hatıllıdır. Pencereleri taş söveli, üstleri tuğla basık kemerlidir. Pencere önlerinde dövme demir parmaklıklar bulunmaktadır. İç mekan sıvalı ve üzerinde filetolu kalemişleri bulunmaktadır. Mihrabı da sıvalıdır. Çatısı kırma olup, ahşap üzerine alaturka kiremit kaplıdır. Ahşap dikmeler üzerine oturan tek yöne meyilli çatı ile üzeri kapatılmış son cemaat yeri bulunmaktadır. Önü açık olan son cemaat mahalinin çatısı kurşun kaplıdır. Minaresi muntazam kesme taş örgülü, tek şerefeli ve külah kesme taşlıdır. Bu günkü minaresi, camiin 1958 yılı onarımında yapılmıştır. 2007-2008 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından aslına uygun bir restorasyon daha geçirmiştir.
BUGÜNKÜ DURUMU
Koruma Durumu
İYİ
Taşıyıcı Durumu
İYİ
Dış Yapı
İYİ
Üst Yapı
İYİ
İç Yapı
İYİ
Süsleme
İYİ
Rutubet
YOK
Özgün Kullanım
Cami
Bugünkü Kullanım
Cami
Önerilen Kullanım
Cami
Sahibi
Koruma Derecesi
Anıtsal
1
Çevresel
0
Aykırı
0
Sorumlu Kuruluş
Yapılan Onarımlar
1958 yılında bir onarım geçirmiş, Bu günkü minaresi, camiin bu onarımında yapılmıştır. 2007 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından aslına uygun bir restorasyon daha yapılmıştır.
Gözlemler
EKLER
Fotoğraf
Rölöve Projesi
Rapor
Restorasyon
Harita
Kroki
Kitabe Sayısı
Vakfiye Sayısı
0
DİĞER
Kontrol Eden
Kurul Onayı No
20.04.1990/646 05/02/2015-2171
Kurul Açıklama
Revizyon
Kurul Kararları
20.04.1990/646 11.09.1991/949
Yayın Dizini
www.kulturturizm.gov.tr
Hazırlayanlar