Türkiye'nin Değerleri Koruma Altında...

Alpullu Şeker Camii

ENVANTER FİŞİ
GENEL BİLGİLER
Yapı Adı
Alpullu Şeker Camii
Envanter No
39-02-640
Yapı Türü
Dini
Yapım Tarihi
1955
Yaptıran
Alpullu Şeker Fabrikası
Yapan
Vakfiye
Kitabe
Mimari Çağı
Cumhuriyet
Genel Tanım
Osmanlı cami mimarisine uygun, kare planlı, tek kubbeli, revaklı cami.
KONUM
İlçe
Babaeski
Mahalle Köy
Belde
Alpullu Beldesi
Mevki
İstasyon Civarı
Sokak
Tekirdağ Yolu
Ada
168
Pafta
Parsel
1
Yüzölçümü
5222,84
Nitelik
Tarla
Harita No
YAPI ÖZELLİKLERİ
Kat Adedi
1
Malzeme
Taş
Yapım Tekniği
Yığma
Elektrik
Var
Isıtma
Var
Kanalizasyon
Var
Ayrıntılı Tanım
Kırklareli İli, Babaeski İlçesi, Alpullu Şeker Camii. Alpullu Şeker Fabrikasının ana girişinin karşısında ve Alpullu istasyonun kuzey batı istikametinde kare formda kesme taştan inşa edilmiştir. Son cemaat üç bölümlü olup yuvarlak kemerler kullanılmıştır. Üst bölümleri 8gen kasnak üzerine kubbe ile örtülmüştür. Kitabe yoktur. Ana kubbe çift 8gen kasnak üzerine iki kademeli pandantiflerle yükselmekte ve köşede bulunan kare formun üzerine 8gen köşe kareleri ile desteklenmektedir. Minare, camiye bitişik, kare formda, sade ve tek şerefelidir. Caminin kubbe kasnağında ve cephelerde çok sayıda ışık pencerelerine yer verilmiştir. Pencereler cephede bulunan yuvarlak kemerler içinde yer almaktadır. Ortada yuvarlak kemerli pencere iki yanda dairevi pencere ve hemen altta 5 adet yuvarlak kemerli pencere yer almaktadır. Caminin iki yanında ve mihrabın iki yanında dikdörtgen formda uzun ve dar silmeli pencerelere yer verilmiş ve pencerelerin üst kısımları yuvarlak kemerli ve kör olarak kullanılmıştır. Pencerelerin orijinal doğraması meşe iken son yapılan değişiklikle alüminyuma dönüştürülmüştür.

Mihrap, beyaz ince grenli mermerden inşa edilmiş, iç kısmı açık mavi renkte, mukarnasla işlenmiş, mukarnasların bir kısmı altın varakla süslenmiştir. Mukarnasın uç kısmında iki adet altın yapraklı altın gülce motifleri yer almaktadır. Hemen üstünde kitabe bulunmaktadır. Mihrap anıtsal kapı şeklinde -den, -dan larla sonlandırılmıştır. Caminin güney cephesinde mihrap çıkıntı şeklinde verilmiştir. Mihrap ahşaptan yapılmış oldukça sade tutulmuştur.

Kadınlar mahfili, girişin hemen üstünde yer alıp ahşaptan korkuluklara sahiptir. Son yapılan değişiklikle korkuluklar yenilenmiştir. Caminin iç beden duvarlarında İznik çinilerine ver verilmiştir. Son cemaat yerine giriş yerinin üst bölümde caminin inşa tarihi ve "Bismillahirahmanirrahim" yer aldığı bir kitabe yer almaktadır. Kalem işi ve çinilerde kullanılan hakim renk mavi ve mercan kırmızısıdır. Caminin giriş kapısı orjinaldir. Halı ve kilimler yenidir. Caminin üst örtü biçiminde kullanılan kurşunları değiştirilmiştir. Cami bahçesinde bulunun şadırvan camiyle tam bir tezat içindedir. Cami Şeker Fabrikası Kompleksinin merkezi ısıtma sistemi ile ısıtılmaktadır, içeride kullanılan ısıtma birimleri orjinaldir.
BUGÜNKÜ DURUMU
Koruma Durumu
İYİ
Taşıyıcı Durumu
İYİ
Dış Yapı
ORTA
Üst Yapı
İYİ
İç Yapı
İYİ
Süsleme
İYİ
Rutubet
İZİ VAR
Özgün Kullanım
Cami
Bugünkü Kullanım
Cami
Önerilen Kullanım
Cami
Sahibi
Alpullu Şeker Fabrikası
Koruma Derecesi
Anıtsal
1
Çevresel
0
Aykırı
0
Sorumlu Kuruluş
Alpullu Şeker Fabrikası
Yapılan Onarımlar
Caminin içinde duvarlarda mevcut olan tüm çiniler yeni İznik çinileri ile değiştirilmiş ayrıca kubbe içinde yer alan kalem işi süslemeler yenilenmiş. Ana kubbe ve son cemaat yerinin kubbeleri onarım görmüş ve son cemaat yerindeki ahşap pencereler alüminyum doğrama ile değiştirilmiştir. 1985'te şadırvan yeniden düzenlenmiştir.
Gözlemler
Lüleburgaz ve Babaeski'de bulunan Sokullu Dönemi Mimar Sinan eseri camilerden esinlenilerek yapılmıştır. Güzel bir örnek olan cami, taş yüzeylerde kirlenmenin dışında oldukça bakımlı ve iyi durumdadır.
EKLER
Fotoğraf
Var
Rölöve Projesi
Rapor
Restorasyon
Harita
Var
Kroki
Var
Kitabe Sayısı
Vakfiye Sayısı
0
DİĞER
Kontrol Eden
Kurul Onayı No
30.04.2005/370
Kurul Açıklama
Revizyon
Kurul Kararları
Musallah taşının yerinin değişmesi ve tente çekilmesi kararı 05/02/2015 tarih ve 2175 sayılı karar
Yayın Dizini
Hazırlayanlar