Türkiye'nin Değerleri Koruma Altında...

Alpullu Hangar Binası

ENVANTER FİŞİ
GENEL BİLGİLER
Yapı Adı
Alpullu Hangar Binası
Envanter No
39-02-641/07
Yapı Türü
Yapım Tarihi
Yaptıran
Yapan
Vakfiye
Kitabe
Mimari Çağı
Geç Osmanlı
Genel Tanım
İstasyon sahasının güneydoğusunda yer almaktadır. Yatay dikdörtgen planlı, iki bloklu yapının tren katarlarının giriş yaptığı batı cephe doğu cepheye göre daha dar tutulmuştur. Batı yönden gelen tren katarlarının demiryolundan makaslar ile ayrılarak hangara girişine uygun olarak inşa edilmiştir. İki ana bloğu iki beşik çatı ve Marsilya tipi örtülüdür. Ana yapım malzemesi tuğla olup, üzeri sıvalı ve boyalıdır. Güneyinde ise yapı boyunca uzanan kırma çatılı tarihsel eklentisi bulunur. Güney birimi çatı kotu daha düşüktür.
KONUM
İlçe
Babaeski
Mahalle Köy
Belde
Alpullu
Mevki
Sokak
Ada
199
Pafta
Parsel
1
Yüzölçümü
Nitelik
Harita No
YAPI ÖZELLİKLERİ
Kat Adedi
Zemin
Malzeme
Tuğla
Yapım Tekniği
Tuğla Örgü
Elektrik
Var
Isıtma
Yok
Kanalizasyon
Var
Ayrıntılı Tanım
İstasyon sahasının güneydoğusunda yer almaktadır. Yatay dikdörtgen planlı, iki bloklu yapının tren katarlarının giriş yaptığı batı cephe doğu cepheye göre daha
dar tutulmuştur. Batı yönden gelen tren katarlarının demiryolundan makaslar ile ayrılarakhangar girişine uygun olarak inşa edilmiştir. Korunarak demiryolu şefliği bünyesinde hizmet veren bir hangar yapısıdır, iki ana bloğu iki beşik çatı ve Marsilya tipi örtülüdür. Ana yapım malzemesi tuğla olup, üzeri sıvalı ve boyalıdır. Güneyinde ise yapı boyunca uzanan Kırma çatılı tarihsel eklentisi bulunur. Güney birimi çatı kotu daha düşüktür. Hangarın batı cephesinde tren katarlarının girişinin sağlandığı, basık kemerli iki adet dikdörtgen kapısı yer almaktadır. Kapılar için muhdes otomasyonlu kepenkler yapılmıştır. Güney cephe kütlesinin batısında ikili tepede basık kemer vurgulu uzunlamasına dikdörtgen pencere yer alır. Güney cephesi boyunda 5 adet dikdörtgen formlu basık Kemerli pencere ve muhdes bir eklenti mevcuttur. Güneydoğu cephede bir pencere, doğu hangar çıkışında ise bir kapı ve 2 adet pencere yer almaktadır. Kuzey cephede her iki hangar bloğunda ikişerli olarak simetrik 4 adet pencere bulunmaktadır. Kuzey cephenin çatıların tepe noktası altında dairesel formlu iki adet havalandırma penceresi vardır. Hangar yapısı ve güney bloğunu tüm cephelerde köşe ve saçak hizasında kalın bir silme kuşağı bulunur. Köşe ve saçak altı silmesi beyaz beden duvarları ise turkuaz renge boyanarak vurgulanmıştır.
BUGÜNKÜ DURUMU
Koruma Durumu
İYİ
Taşıyıcı Durumu
İYİ
Dış Yapı
İYİ
Üst Yapı
İYİ
İç Yapı
İYİ
Süsleme
İYİ
Rutubet
İZİ VAR
Özgün Kullanım
Hangar
Bugünkü Kullanım
Hangar
Önerilen Kullanım
Sahibi
Devlet Demir Yolları Genel Müdürlüğü
Koruma Derecesi
Anıtsal
2
Çevresel
0
Aykırı
0
Sorumlu Kuruluş
Mülk Sahibi
Yapılan Onarımlar
Çatısı yenilenmiş, iç ve dış cephe sıvanarak boyanmıştır
Gözlemler
Korunarak demiryolu şefliği bünyesinde hizmet veren bir hangar yapısıdır.
EKLER
Fotoğraf
Rölöve Projesi
Rapor
Restorasyon
Harita
Kroki
Kitabe Sayısı
Vakfiye Sayısı
0
DİĞER
Kontrol Eden
Kurul Onayı No
06/02/2017-3828
Kurul Açıklama
Revizyon
Kurul Kararları
Yayın Dizini
Hazırlayanlar